Film niemieckich reżyserów Karin Kaper i Dirka Szusziesa „Jesteśmy Żydami z Breslau”

Jestesmy zydami 201820 września br. w kinie Ząbkowickiego Ośrodka Kultury o godzinie 11 odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego autorstwa Karin Kaper i Dirka Szusziesa „Jesteśmy Żydami z Breslau”, a następnie dyskusja w kawiarni ZOK z udziałem młodzieży Liceum Ogólnokształcącego. W tym samym dniu po południu – o godzinie 17 mieszkańcy Ząbkowic Śląskich i okolic będą mogli uczestniczyć w dyskusji na temat losów Żydów po drugiej wojnie światowej, a o 18:00 w pokazie filmu w sali widowiskowej.Film przedstawia losy 14 ocalałych świadków historii po 1933 roku, którzy mieszkali w Breslau.

Byli prześladowani przez Niemcy nazistowskie, zmuszeni do ucieczki, niektórzy przeżyli niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Po drugiej wojnie światowej budowali swoje nowe życie w różnych krajach. Kilku z nich odwiedza Wrocław, gdzie spotykają się z  polsko-niemiecką grupą młodzieży, aby podzielić się z młodym pokoleniem swoimi doświadczeniami. Bohaterami są: Esther Adler, Gerda Bikales, Anita Lasker-Wallfisch, Renate Lasker-Harpprecht, Walter Laqueur, Fritz Stern, Günter Lewy, David Toren, Abraham Ascher, Wolfgang Nossen, Eli Heyman, Mordechai Rotenberg, Max Rosenberg, Pinchas Rosenberg oraz polsko-niemiecka grupa młodzieży w Berlinie i we Wrocławiu.

Film powstał we współpracy z Fundacją Bente Kahan z Wrocławia pod patronatem RafałaDutkiewicza – Prezydenta Wrocławia – i Władysława Bartoszewskiego, byłego Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnika Premiera ds. Międzynarodowych.

Pokaz przedpremierowy odbył się 6 listopada 2016 r. w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016, natomiast premiera niemiecka miała miejsce w Berlinie 13 listopada 2016r. w Zeughauskino (Deutsches Historisches Museum).

Zapraszam na przeżycie losów ludzi ze świata, którego już nie ma, oraz na zwiedzanie miasta pamiętającego ich historię.

Regina Bigośnauczycielka języka niemieckiego w LO w Ząbkowicach Śl.