Wpuszczą ponad 1300 zajęcy na teren powiatu ząbkowickiego

introdukcja 1 20180806 1950397842W dniu 3 sierpnia 2018 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Nadleśnictwa Bardo Śląskie oraz Henryków, a także z przedstawicielami 13 Kół Łowieckich powiatu ząbkowickiego i gminami. W spotkani uczestniczyli również przedstawiciele Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Wałbrzychu oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Tematem spotkania było przedstawiane i omówienie I i II edycji „Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w Powiecie Ząbkowickim”, którego pierwsza część była realizowana w latach 2013-2016. W tym czasie zostało wypuszczone łącznie 700 szt. zajęcy szaraków pochodzących z hodowli klatkowo-zagrodowej. Łączny koszt I edycji Programu sięgnął kwoty 208.972,00zł. Całość programu dofinansowana była przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. II edycja Programu realizowana będzie w latach 2017-2020 (pierwsze wypuszczenia zajęcy przewidziane na wrzesień 2018 r.).

Łączny budżet programu wyniesie 415.793,44zł (brutto) w tym 233.100,00zł to dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W ciągu 3 lat trwania Programu zostanie wypuszczonych łącznie 1304 szt. zajęcy szaraków pochodzących z hodowli klatkowo-zagrodowej Pana Tadeusza Kaczmarczyk w Paszkowie, a średni koszt jednego zająca brutto wyniesie 318,86 zł.Dodatkowo poruszone zostały tematy inwentaryzacji zwierzyny występującej na terenie powiatu ząbkowickiego, szkód w rolnictwie oraz Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) i zagrożeń związanych z występowaniem tego wirusa na terenie kraju.Na spotkaniu Przedstawiciele Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego z Wałbrzycha wręczyli Staroście Ząbkowickiemu - Panu Romanowi Festerowi za wieloletnią współpracę odznakę „Zasłużony dla Myślistwa”.