Notatka z drugiego spotkania roboczego dot. opracowania Koncepcji Rozwoju Systemu Rowerowego w Powiecie Ząbkowickim

logo cyklo

W dniu 14.12.2018 r. w sali konferencyjnej Kawiarenki rowerowej - „Travelo” w Ząbkowicach Śląskich odbyło się II spotkanie robocze dot. działania modelowego  Koncepcja rozwoju systemu rowerowego Powiatu Ząbkowickiego realizowanego w ramach projektu „Koncepcja rozwoju transgranicznej turystyki rowerowej na pograniczu polsko-czeskim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem programu INTERREG V-A  Republika Czeska - Polska 2014-2020.

Program spotkania:

1. Powitanie przez Wicestarostę Ząbkowickiego – Waldemara Wieję.

2. Przedstawienie uczestników spotkania.

3. Omówienie wyników poprzedniego spotkania – analizy SWOT.

4. Analiza generatorów ruchu rowerowego w Powiecie Ząbkowickim w podziale na funkcje komunikacyjną i turystyczną.

6. Identyfikacja problemów rozwoju ruchu rowerowego na terenie powiatu ząbkowickiego.Przerwa kawowa

7. Potencjalne połączenia zewnętrzne.

8. Analiza strategiczna (analiza celów).

9. Praca z mapami.

Obiad

10. Podsumowanie i zakończenie spotkania.

ad 1. Waldemar Wieja – Wicestarosta Ząbkowicki otworzył spotkanie witając wszystkich przybyłych uczestników.

ad 2. Kinga Grabowa – przedstawiciel Powiatu Ząbkowickiego poinformowała uczestników, że spotkanie odbywa się w ramach projektu „Koncepcja rozwoju transgranicznej turystyki rowerowej na pograniczu polsko-czeskim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020.

ad 3. Przedstawiciele Powiatu Ząbkowickiego - Kinga Grabowa i Andrzej Rapacz zaprezentowaliwyniki poprzedniego spotkania – omawiając szczegółowo analizę SWOT.

ad 4. Analiza generatorów ruchu rowerowego w Powiecie Ząbkowickim w podziale na funkcje: komunikacyjną i turystyczną. Wyniki wpisano do projektu Koncepcji w części dot. diagnozy.

ad 5. Identyfikacja miejsc niebezpiecznych dla ruchu rowerowego na terenie powiatu ząbkowickiego. W tym punkcie spotkania uczestnicy spotkania analizowali kolejno każdą gminę powiatu pod kątem miejsc niebezpiecznych dla ruchu rowerowego. Wyniki wpisano do projektu Koncepcji w części dot. diagnozy.

ad 6. Identyfikacja innych problemów rozwoju infrastruktury rowerowej na terenie powiatu ząbkowickiego. W tym punkcie spotkania uczestnicy spotkania analizowali kolejno każdą gminę powiatu pod kątem problemów w rozwoju infrastruktury rowerowej. Wyniki wpisano do projektu Koncepcji w części dot. diagnozy.

ad 7. Potencjalne połączenia zewnętrzne. W tym punkcie uczestnicy spotkania przeanalizowali wszystkie możliwe połączenia komunikacyjne obszaru powiatu ząbkowickiego, strukturyzując ich znaczenie w zależności od charakteru trasy – główne (długodystansowe) łączniki z tras głównych, trasy lokalne.

Przerwa kawowa

ad 8. Analiza strategiczna (analiza celów). W tym punkcie uczestnicy warsztatów dostosowali strukturę celów analizy strategicznej wypracowanej dla Koncepcji rozwoju turystyki rowerowej na pograniczu polsko czeskim do obszaru powiatu ząbkowickiego i jego charakterystyki.

ad 9. Praca z mapami – w tym punkcie uczestnicy spotkania analizowali szczegółowo przebieg na terenie powiatu ząbkowickiego głównych tras rowerowych zgodnie z Koncepcją głównych tras rowerowych Województwa Dolnośląskiego.

Obiad

ad 10. Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja podsumowująca prace, w której wypowiadali się uczestnicy spotkania. Spotkanie zamknęła Kinga Grabowa – przedstawicielka Powiatu Ząbkowickiego w grupie roboczej opracowującej Koncepcję systemu rowerowego Powiatu Ząbkowickiego.

Notatkę sporządził: A. Rapacz